Közép -és kisfeszültségű kábelszerelés

Közép -és kisfeszültségű kábelszerelésCégünk vállalja közép (KÖF) -és kisfeszültségű (KIF) kábelvégelzárók szerelését és toldások elkészítését a Megrendelő által preferált gyártó szerelvényeivel, legyen az melegzsugor, hidegzsugor, hibrid vagy “feltolós” szerelvény. Szükség esetén segítséget tudunk nyújtani a megfelelő szerelvény kiválasztásában és beszerzésében is versenyképes áron.

Mi a Tyco termékeit preferáljuk, mivel a termékportfoliójuk a Megrendelői igényeket majd 100%-ban lefedik és hosszúéves tapasztalataink is azt mutatják, hogy szakszerű installáció esetén a termékeik rendkívül időtállók.

Előnyös lehet a Megrendelő számára, hogy a kábelszerelés befejezéseként el tudjuk végezni a hatályos MSZ13207: 2020 által előírt vizsgálatokat (szigetelési ellenállás mérés, burkolat vizsgálat, feszültségpróba 40kV-ig, részkisülés vizsgálat), melyről a vizsgálat végeztével az áramszolgáltatók által elfogadott jegyzőkönyvet állítunk ki.
Ha bármilyen kérdése merült fel a szolgáltatásainkkal Kapcsolat menüpontban, keressen minket elérhetőségeink valamelyikén!

 

Közép -és kisfeszültségű kábelszerelés

Kisfeszültség az 1 KV-nál nem nagyobb, lakott területeken húzódó villamos hálózat feszültség szintje. Ezt a feszültség szintet lakossági fogyasztók, vállalkozások, közintézmények ellátására alkalmazzák.

A középfeszültség az 1 KV-nál nagyobb, de 35 KV-nál nem nagyobb feszültség szint. Lakossági fogyasztók középfeszültségi vezetékre közvetlenül nem kapcsolódhatnak. Középfeszültségű vezetékek látják el a kisebb településeket, illetve a városok egyes területeit.

A közép-és kisfeszültségű kábelszerelés alapja az üzembiztos működés. Fontos követelmény, hogy  teljesüljenek a feszültség megengedett követelményei, és az érintésvédelem feleljen meg az ide vonatkozó szabvány előírásoknak. Magyarországon a kisfeszültségű fogyasztók elosztóhálózatra való csatlakozása 230 és 400 V feszültségtartományban történik. Az ilyen jellegű fogyasztók villamos energia ellátási rendszerének kialakításakor egy- és három fázisú megoldások közül választanak. A kisfeszültségű villamos létesítmények fogyasztó berendezésének tápáramkörei a főelosztóból indulnak, mely szintén kisfeszültségű. Az innen induló vezetékek látják el a fogyasztókat alelosztókon keresztül, vagy közvetlenül egy végső elosztón keresztül kapnak táplálást. Az ellátási szintek felosztását a telephely méretei határozzák meg, például olyan kis létesítményeknél, mint lakás, iroda, legtöbbször elég egy szint kialakítása is. Napjainkban a létesítmény rugalmassága fokozott igényként jelenik meg a kereskedelmi és ipari célokat szolgáló épületek esetében. A közép-és kisfeszültségű kábelszerelés megkönnyítésére független áramköröket alakítanak ki a berendezések számára egy hiba hatásának mérséklése, a hiba helyének könnyebb behatárolása érdekében. További előnyt jelent ez a közép– és kisfeszültségű kábelszerelés elvégzésekor, mert nem kell az egész létesítményt lekapcsolni az elvégzendő munkálatok miatt.

A kisfeszültségű hálózat elosztó berendezéseit vezetékekkel, kábelekkel, gyűjtősínek kialakításával kötik össze. A vezeték egyetlen réz vagy alumínium szálat jelent, amit szigeteléssel látnak el, a kábelben több különálló vezetéket helyeznek el, amelyet mechanikailag összefognak és burkolattal látnak el. Ha a kivitelezés során kábelezést alkalmaznak, ezen a vezetékek vagy kábelek elhelyezkedését, az alkalmazott tartószerkezetet és a kialakított mechanikai védelmet értik.

A közép-és kisfeszültségű kábelszerelés megkezdése előtt meg kell találni a kábelrengetegben a hibát. A hiba felkutatása mérőkocsi segítségével történik, melyben a legmodernebb műszerek találhatók, és ezekből megtudhatjuk a kábel elhelyezkedését, mélységét és a hiba méterre pontos helyét. Ezek a műszerek nagyban megkönnyítik a közép- és kisfeszültségű kábelszerelés tevékenységét, és leszűkíti azt az időt, amit a kereséssel töltenek. Léteznek hordozható mérőműszerek is, bármelyiket is alkalmazzuk, mindkét esetben pontos információkat kapunk. De hogyan dolgozik a kábelszerelő, ha már megvan a hiba helye? Ha a föld alatt futó kábelekről van szó, az első dolog, hogy meg kell nyitni a talajt, megbontja a kábelt, és azt zsugor és feltolható technológiák alkalmazásával egyenes és vegyes összekötő, valamint végelzáró szerelvény beépítésével villamos és mechanikai szempontból egyaránt az eredetivel megegyező minőségben állítja helyre, a munkavégzés során betartja az érintésvédelmi szabályokat és megfelel a mindenkori előírásoknak. A közép- és kisfeszültségű kábelszerelés során nagy hangsúlyt kell fektetni a pontos, precíz munkára, és körültekintően kell dolgozni anélkül, hogy veszélyeztetnénk testi épségünket. Mindig fontos volt számunkra, hogy a legkorszerűbb gépekkel és eszközökkel dolgozzunk, így folyamatosan megújulunk, fejlődünk, és elmondhatjuk magunkról, hogy szakembereink a legkorszerűbb műszerekkel dolgoznak, ami biztosítéka a szaktudás mellett a kiváló és profi munkának. A kábelszerelő munkája elég komplex, azon túl, hogy javítja, illetve karbantartja a kábeleket, kivitelezési dokumentációk és a vonatkozó szabvány előírások, valamint villamos célműszerek és kábellövő eszközök segítségével középfeszültségű kábeleket azonosít.

Sok esetben a kábelkiépítést és a szerelést más szerelőgárda végzi. Ezért a munkaterületet elő kell készíteni a kötéshez, ezt követi a kötéshez a szerelvények, kötéselzáró egységek és a kábelek előkészítése. A kötések elhelyezését megelőzően fontos a kötés minőségének ellenőrzése. Az összes kötés befejezése után kerül sor a minősítő mérésekre, melyek nagy pontosságú műszerek használatával történnek. A munka befejezését követően a tartalék kábeleket és a kötéseket szabvány szerint elhelyezik és lezárják az aknát vagy szekrényt. Cégünk nemcsak arra ügyel, hogy a legkorszerűbb eszközökkel dolgozzunk, hanem arra is, hogy a legképzettebb és legtapasztaltabb szakembereket gyűjtsük magunk köré.